|
| З метою забезпечення однакового застосування Закону України "Про вибори Президента України" ( 474-14 ) в частині утворення закордонних виборчих дільниць та дільничних виборчих комісій закордонних виборчих дільниць, відповідно до частини п'ятої статті 19, частин другої, п'ятої, восьмої - дванадцятої статті 20, частини третьої статті 21, частини третьої статті 23, частин першої, четвертої, шостої, восьмої - чотирнадцятої статті 24 Закону України "Про вибори Президента України" ( 474-14 ), керуючись статтями 11-13, пунктами 1, 2, 4, 5 статті 17, пунктами 1, 9 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), Центральна виборча комісія п о с т а н о в л я є: |
| Комунальний засіб масової інформації – це аудіовізуальний чи друкований засіб масової інформації, створений органом місцевого самоврядування або органом місцевого самоврядування спільно з місцевою державною адміністрацією як засновником (співзасновником) на базі чи за участю комунальної власності та відповідного фінансування з місцевого бюджету і статутом (програмними цілями, програмною концепцією) редакції (юридичної особи) якого передбачається, зокрема, інформування громадян про діяльність цього органу та вищих органів державної влади. |
| 2006 року почав діяти відкритий загальнонаціональний реєстр судових рішень українських судів, який доступний в мережі Інтернет. Скориставшись реєстром ми спробували ознайомитися із судовою практикою за минулий 2007 рік у справах щодо спростування інформації. |
| Анализ решения Верховного Суда Украины по оценочным суждениям от 28 мая 2008 года о защите чести, достоинства, деловой репутации и возмещении морального вреда |
| Сам факт размещения на сайте ответчика статьи, являющейся тождественной статье, имущественные авторские права на которую принадлежат истцу, свидетельствует о факте нарушения таких прав истца при условии, что ответчик не предоставил суду доказательств на подтверждение правомерного размещения им на своем сайте спорной статьи. Заимствование этой статьи с другого сайта без подтверждения правомерности использования объекта интеллектуальной собственности не может быть основанием для освобождения ответчика от ответственности |
| У продовження дискусії, що точиться навколо законопроекту «Про реформування ЗМІ», «ТК» публікує позицію редактора криворізького часопису «Промінь просвіти» Сергія Зінченка. |
| Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права, яке вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовчу діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності. Право не слід ототожнювати із законом, бо воно не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема, норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Своєю чергою, закон може бути несправедливим, коли його автор, забуваючи про свій обов’язок діяти відповідно до Конституції та законів України, створює форму права, що не відповідає їдеї права. |
| |